Chiny w ciągu minionych lat urosły na potężnego wytwórcę dóbr konsumenckich

Głównie ze względu na bardzo małe koszty robocizny światowe koncerny zaczęły przenosić tam produkcję swoich wyrobów, oprócz tego powstało mnóstwo fabryk oferujących bardzo dużo najróżniejszych wyrobów. Możemy je dzisiaj nabyć praktycznie wszędzie, ciężko znaleźć nawet firmowy sklep, w jakim nie byłaby chociaż jedna rzecz wykonana w tym kraju. Oczywiście tak duża dostępność produktów w atrakcyjne cenie sprawiła, że wielu przedsiębiorców, również z naszego kraju, zaczęła wymianę handlową z chińskimi dostawcami.

Dziś ocenia się, że może ich być blisko dwadzieścia tysięcy, lecz bez przerwy pojawiają się nowi, planujący choć trochę na tym zarobić. A gra jest warta świeczki, bowiem towary importowane są warte wiele miliardów euro, a zyski mogą być wielokrotnie większe niż w tradycyjnym handlu. Lecz aby rozpocząć handlowanie z kontrahentami z Chin, nie posiadając odpowiedniego doświadczenia ani kontaktów, to bezwzględnie należy pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Najważniejszą sprawą, o którą trzeba się zatroszczyć, będzie znalezienie dostawców. Bardzo pomocny może być obecnie internet, na wielu portalach można znaleźć propozycje firm z Chin. Te najlepsze z nich posiadają również możliwość sprawdzenia kontrahenta, co znacznie zwiększa pewność transakcji. Jeśli towar już będzie kupiony, to powinien on bezpiecznie dotrzeć do odbiorcy (link do wpisu na maxy.plj bardzo polecane jest skorzystanie z pomocy firmy logistycznej, mającej znajomości na lokalnych rynkach, dzięki temu można będzie niemało zaoszczędzić na czasie dostarczenia towarów, a i będzie to wszystko bardziej bezpieczne. Kolejną rzeczą, o której pamiętać powinien początkujący importer produktów z Chin są spore różnice kulturowe, które na początku mogą sprawiać problemy w negocjacjach. Powinno się zaczynając negocjacje z chińskimi kontrahentami zasięgnąć porad osób znających tamtejsze zwyczaje i kulturę, bez problemów powinno się udać kogoś takiego wyszukać. Z pewnością może to ułatwić to rozmowy, a być może pozwoli również na uniknięcie niejednej kłopotliwej pomyłki (nasze dane kontaktowe).