Czy społeczne role są zdefiniowane na stałe czy są zmienne? Jak widzimy w dzisiejszych czasach, jednak wykazują tendencję do zmiany

No tak, można powiedzieć że każdy z nas ma pewne role społeczne, które staramy się wypełniać. Istnieją osoby, którzy sobie z tym nie radzą, pozostali wręcz odwrotnie, jedynie oczekują, aby się pokazać, aby podkreślić własną tożsamość.

Należy stwierdzić, że zazwyczaj prowadzą w tym panowie, oni, jak nikt inny czasem muszą zaakcentować swoją męskość. W jaki sposób to się odbywa? Z reguły dzieje się tak poprzez wytrenowaną sylwetkę, ale też poprzez sposób zachowania. W ostatnich latach jednak ta zasada została zaburzona, gdyż mamy coraz więcej opcji w temacie podkreślenia własnej męskości. I nie są to w ogóle bardzo znane wzorce.

Popatrzmy więc, w jaki sposób zmienia się to na podstawie naszego ubioru. Są zauważalne wyznaczone schematy, bardziej tradycyjne, ale na tym nie koniec. Z drugiej strony nowoczesna męskość, to również interesujące atrybuty jak zegarki (zobacz: zegarki damskie frederique constant) garmin czy nawet menażka (www). Podkreślają one męskość, coś co nie będzie pasować kobiecie, a intrygująco prezentuje się w kwwwekście mężczyzny. w końcu przecież ciężko sobie wyobrazić kobietę z menażką czy piersiówką. To tylko udowadnia, jak bardzo nawykli do ról nie pamiętamy o tym, że mnóstwo rzeczy się zmienia, a my nie jesteśmy skazani na jeden model. Dzięki temu, że jest tak wiele dostępnych modeli odzieżowych możemy uwidocznić siebie w ciekawy sposób. Jak zauważają jednak niektórzy takie zmiany mają też negatywny wydźwięk, przynajmniej dla części z nas. Gdzie się przecież podziało to standardowe podział na role społeczne.

Teraz przecież choć możemy podkreślać swoją męskość czy kobiecość, to jednakże zazwyczaj na zewnątrz, bo tak naprawdę musimy wykonywać mnóstwo ról, dawniej zarezerwowanych dla przeciwnej płci. No cóż, takie czasy, jednakże jak widać, niektórzy radzą sobie naprawdę dobrze, a równocześnie nie cierpi na tym ich pozycja w hierarchii społecznej. Być może na początku, gdy przykładowo mężczyzna zostawia pracę i zajmuje się potomkiem, to wydaje się, że coś jest nie w porządku. Że to jego żona powinna być z dzieckiem, a żeby siedział w pracy. Jednakże, jest na odwrót, a skoro kobieta pracuje i możliwość zarobienia pieniędzy, to on w takim czasie opiekuje się dzieckiem. Nie jest już żywicielem rodziny, ale robi coś równie pożytecznego, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia – zajmuje się dzieckiem, jak matka. Czy jego męskość w tym momencie słabnie? Nie sądzę.