1% dla opp – bezpośredni krok do wsparcia

Od 1 stycznia 2004 r. jednostki płacące podatek dochodowy od osób fizycznych są w stanie w zeznaniu rocznym pomniejszyć go o liczbę ofiarowaną na rzecz organizacji pożytku społecznego, niemniej nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to bardzo przeciętny krok do pomocy organizacjom. Kto powinien tego dokonywać i jakim sposobem?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. wprowadzono dwie przemiany w sposobie przesyłania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że rozbudowano gromadę podatników, jacy mogą przekazywać 1% dla opp. Następna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie dokonywać wpłaty na rachunek wyłowionej opp. W składanym zeznaniu wpisuje organizację, którą pragnie wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku wysyła kierownik urzędu skarbowego.

Chcesz znaleźć następne materiały tyczące się rozważanej tu problematyki? Jeśli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz przeczytaj wpis ze strony (http://kador.pl/logistyka-przemyslowa/).

Więcej danych: Darowizna z tytułu oddania krwi.

Oprócz tego 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego może oddawać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Całkowity zabieg nie jest uciążliwy, przede wszystkim należy wyłowić organizację pożytku publicznego, dla której pragniemy przekazać 1% podatku. Sprawdź: Pitax odpowiada.

Musi ona posiadać status opp tudzież nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na generowaniu dóbr takich jak przyrządy elektroniczne, wyroby wyskokowe, tytoniowe, paliwowe.

Kliknij ten link schematy podatkowe! Na stronie znajdziesz pożyteczne fakty na ten temat, omówione w artykule.

Później trzeba zapełnić słuszną rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Zapisujemy nazwę organizacji pożytku powszechnego, jej numer KRS i kwotę, którą zamierzamy ofiarować na jej rzecz. Wielkość nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Oprócz tego podatnik może dodatkowo zamieścić ponadprogramowe wiadomości, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. namacalny cel). Urząd Skarbowy wręczy następnie całkowitą sumę, którą podatnicy przeznaczyli danej instytucji, na jej konto.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wedle informacji Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok bieżący wręczyło plus minus 6 milionów podatników. Wniosek jest z tego jeden – masa ludzi w naszym kraju chce pomagać. Nie jest to wymagające, wystarczy wybrać dobrą organizację i wypełnić PIT. Możemy w taki sposób podtrzymać finansowo organizacje pomagające innym.
Więcej: więcej o podatku leśnym na