Co to jest? Jak jest zrobione, do czego służy? Oto kilka konkretnych wiadomości o śrubach trapezowych oraz nakrętkach trapezowych

Śruby trapezowe, jak wskazuje określenie, posiadają gwint o zarysie trapezu. Jest to najpopularniejszy rodzaj śrub.
Charakteryzują się one niezmiennością jak też prostotą produkcji.

śruby trapezowe

Autor: sz.u.
Źródło: http://www.flickr.com
buty do tenisa

Autor: Gobierno Cholula
Źródło: http://www.flickr.com
Są użytkowane w mechanizmach przenoszących ogromne obciążenie a także machinach o niskiej szybkości obrotowej oraz potrzebie ogromnej dokładności. Robi się je metodą walcowania precyzyjnego. Znamionuje się ona odkształcaniem na zimno. Dzięki tej metodzie śruby trapezowe mają idealne parametry. W toku takiego walcowania nie dojdzie do uszkodzenia pracujących włókien śruby. Są przez to nie jedynie efektywne dłużej, ale również wytrzymują nawet znaczne obciążenie. Natomiast gwint zostaje uszlachetniony. Przebieg ów sprawia, że śruba nie ustąpi korozyjnym czynnikom. Dzięki temu ma nadzwyczaj dobre atrybuty ślizgowe oraz równą nawierzchnię – trapezowe śruby.
wyroby

Źródło: www.melanzsklep.pl
Śruba wykonana jest z metalu. Może pracować do prędkości ok. 300 obr/min. Wyżej zaprezentowane atrybuty są decydujące względem wysokiej jakości śrub trapezowych. Umożliwiają one uzyskanie niskich współczynników tarcia w zestawieniu ze śrubami ociosywanymi. Śruby (odnośnik do strony) trapezowe w zestawieniu z nakrętkami umożliwiają kształtowanie systemów przełożeń z najlepszą płynnością oraz bezgłośnym systemem pracy. Niezbędnym elementem stosowanym przy śrubach trapezowych będą nakrętki . Są produkowane z brązu bądź stali – obejrzyj śruby (sprawdź) toczne.

Wykorzystując dwie przeciwstawne nakrętki trapezowe, które wzajemnie kasują luz osiowy, osiągamy bezluzowość na napędzie śrubowym. Na rynku występują również śruby trapezowe nierdzewne. Znamionują się one szczególną jakością a także dużą solidnością na uszkodzenie.