Dzisiejsze technologie obróbki materiałów stalowych – cięcie laserem i strumieniem wody

Obecnie funkcjonowanie znacznej części fabryk opiera się na wykorzystaniu nowych technologii. Nie sposób ukryć, że znacząco wpływa to na powodzenie indywidualnych firm i nade wszystko na jakość produktu.

Tyczy się to zasadniczo

laser

Autor: NTNU, Faculty of Natural Sciences and Technology
Źródło: http://www.flickr.com

surowców, jakie używane są do realizacji rozlicznych elementów, a które jednocześnie poddawane są licznym obróbkom. Stal tworzy niezmiernie istotny materiał w przypadku przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego lub aeronautycznego, dlatego też właściwa jej jakość ma wielkie znaczenie. Wpływ na to mają z kolei poszczególne procesy, w ramach których modeluje się sprecyzowany produkt. Z tego względu konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości technik, jakie nie niszczą tworzywa w ciągu obróbki.Nadawanie kształtu, obcinanie lub pokrywanie stosowną powłoką to jedne z podstawowych procesów, którym poddawana jest stal w licznych dziedzinach. Odważnie da się stwierdzić, że w dużym stopniu zależy od tego jakość produktu finalnego, ponieważ każda przeróbka materiału przekształca jego wytrzymałość. Z tego względu do jednych z ciekawszych metod należy cięcie laserem (więcej: BTH IMPORT STAL), jakie umożliwia stworzenie nawet wyjątkowo skomplikowanych wzorów bez osłabienia blachy.

cięcie blachy

Źródło: sxc.hu

Naturalnie w zależności od grubości tworzywa dobierana jest właściwa metoda, ponieważ przy grubej stali korzystniej sprawdzi się wycinanie wodą (zobacz – wycinanie wodą), które jest jednym z szybszych sposobów. To, jaka metoda jest użyta w dużym stopniu zależy od tego, jak ma prezentować się efekt finalny. Takie elementy jak nakrętki nierdzewne na pewno dużo łatwiej jest wyciąć przy pomocy lasera, albowiem są one drobne. Zobacz więcej: http://www.bth.pl/pl.sruby.htmlych najogromniejszą rolę gra czas, dlatego wciąż szuka się unowocześnień i rozwiązań przyspieszających indywidualne procesy.
Nie da się ukryć, że przemysł produkcyjny ma w dzisiejszych czasach duże znaczenie. Zdecydowana większość branż opiera swoje działania na jego efektach i rozszerza je na swoje potrzeby.