GOST – obowiązkowy certyfikat, który potwierdza jakość wyrobów wywożonych do Rosji

Każdego dnia korzystamy z setek rozmaitych artykułów. Zazwyczaj nie nie zaprzątamy sobie głowy tym kto i gdzie je wyprodukował.

Przyjmujemy – nie bez racji – że większość z nich powstało w Chinach.
suministro

Autor: Matthias Mueller
Źródło: http://www.flickr.com
bombilla

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Od rzeczonej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. W tej chwili polski eksport niezwykle dynamicznie się rozwija, a nasze rodzime wyroby trafiają na półki sklepowe w Austrii, Czechach, Słowacji itd. Podbijamy również rynek Federacji Rosyjskiej. By, transakcja kupna-sprzedaży przebiegła bez przeszkód, należy pamiętać o kilku ważnych kwestii, takich jak choćby świadectwo sanitarno epidemiologiczne, potwierdzające zgodność wyrobu lub usługi z przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny na każdym etapie produkcji. Wydają je właściwe organy rządowe Federacji Rosyjskiej do spraw sanitarno-epidemiologicznych na okres 5 lat, przy czym jego ważność może zostać skrócona w szczególnych przypadkach. Świadectwo sanitarno epidemiologiczne staje się też „warunkiem” niezbędnym do uzyskania atestu gost certyfikat ten muszą posiadać zarówno produkty firm z zagranicy jak i artykuły typowo rosyjskie. Czemu? Przyczyn nie trzeba daleko szukać. Po pierwsze, przedsiębiorstwom, które nim dysponują dużo łatwiej wprowadzić określoną grupę wyrobów na rynek.

Po drugie – co równie ważne – opisywany dokument podnosi poziom zaufania klienta do sprzedawcy i minimalizuje napływ artykułów kiepskiej jakości – http://www.certificator.eu/pl/certification/hygiene-certificate.html.