Jak dopasowywać szkło do typu napoju? O czym powinniśmy wiedzieć?

Większość z nas jest w posiadaniu różnorodnych szklanek czy kieliszków. Czy bez wątpliwości jesteśmy świadomi, jaki rodzaj trunku, w jakim typie szkła powinno się podawać?

Kieliszki zakupić można w przeróżnych kształtach i rozmiarach, podobnie zresztą jak szklanki do drinków. Wymienione różnice wskazują, do jakiego typu napoju jest konkretne szkło przeznaczone. Wódkę podawać najlepiej w kieliszkach, które nazywa się shotami. Mogą być zarówno na nóżce jak i be niej. Shoty z nóżką są przeznaczone do wódek czystych i gatunkowych, natomiast te bez nóżki do alkoholu czystego. Kieliszki, które określa się jako flety bądź kłosy są wykorzystywane do serwowania szampana i win musujących.

kieliszki

Autor: BodaNova
Źródło: BodaNova

Charakteryzują się smukłym, często zwężającym się ku górze kształtem. Kieliszki z cienkiego szkła, cechujące się wysoką nóżką i smukłym kształtem wykorzystywane powinny być do wina białego. Te kieliszki wyróżniają się także stosunkowo niewielkich rozmiarów czaszą, szczególnie w zestawieniu z kieliszkami przeznaczonymi do wina czerwonego.

Chcemy Cię namówić do równie interesujących wątków, które opracowaliśmy dla Ciebie z pasją. Więc kliknij stronę pizza częstochowa i oglądaj to, na co masz chęć.

Te bowiem mają także krótszą nóżkę, także wyróżniają się się cienkim szkłem.

Kieliszki kształtem przypominające te przeznaczone do wina czerwonego, a przy tym nie tak dużych rozmiarów, są stosowane do win deserowych i apereitif’u. Pierwsze z wymienionych napojów serwowane są przed posiłkiem, a drugie po jedzeniu. Koniak i brandy wypada serwować w kieliszkach z pękatą czaszą. Ich kształt jest szeroki, wyróżnia się zwężeniem u góry. Specyficzna jest krótka nóżka . Z kolei do whisky odpowiednie są szklanki niewysokie, w kształcie walce, wyróżniające się grubym dnem. Tego rodzaju szkło może również pełnić rolę szklanki do drinków czy ciekawych koktajli. W smukłych kieliszkach na nóżce serwujemy likiery.

Przejdź do artykułu, który znajduje się pod tym linkiem oraz czytaj więcej pączki z dostawą na ów temat, który najwidoczniej Cię zaintrygował. Nie zwlekaj!

Short drinki, które przygotowuje się tylko z alkoholi, powinno się nalewać do kieliszków, których czasza się rozszerza, a nóżka jest niewysoka. Alkohole rozcieńczane, czyli long drinki konsumujemy ze smukłych, wysokich szkieł. Szklanki do drinków charakteryzują się prostymi ściankami. Wreszcie, hot drinki, czyli gorący alkohol, musimy serwować w szklankach wyposażonych w uszko.