Jakie budowle nie muszą mieć instalacji odgromowej?

Budynki jednorodzinne mogą być wystawiona na uderzenia piorunów w różnym stopniuzależnie od surowców, które zostały wykorzystane do ich budowy czy tzw. stopnia zagrożenia pożarowego.

kosmetyki SPA

Autor: mixtureusa
Źródło: http://www.flickr.com
W razie zaistnienia tego typu zagrożenia, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Jakkolwiek jednak nie każdy budynek wolnostojący musi posiadać zamontowany piorunochron. To, czy tak ma być, jest uwarunkowane m.in. od wielkości domu (obowiązek taki tyczy się domów o powierzchni większej od 500 m2 oraz wysokości większej niż 15m). W taki element ochronny powinny też być wyposażone budowle, które zostały zbudowane z surowców łatwopalnych (bez względu na rozmiary tego budynku) czy tego typu, w przypadku jakich wyliczone wg. specjalnej normy wskaźnik niebezpieczeństwa piorunowego przekracza wyznaczoną w niej wartość.

Pasjonuje Cię ten nietuzinkowy artykuł? Jeżeli tak, poza tym zerknij koniecznie (https://e-militaria.pl/gunfighter-229) na materiał, który został umieszczony tu – on również wzbudzi twoją ciekawość.

Jeżeli konkretny budynek musi zostać wyposażony w specjalną instalację odgromową, to taka instalacja złożona jest m.in. z: usytuowanych na pokryciu dachowym czy kominie zwojów, co najmniej dwóch przewodów odprowadzających, jakie będą łączyć zwody z uziemieniem oraz z naturalnego albo sztucznego uziomu.

Jako naturalne elementy tego typu instalacji mogłyby być (poznaj naszą firmę) użyte zbrojenia wykonanego z żelbetu pokrycia dachu, wykonane z metalu części, które wystają poza dach czy też wyprodukowane ze stali kolumny nośne. Jeśli na obszarze, na którym jest postawiony dom nie ma naturalnych uziomów, w czasie robót fundamentowych czy robienia wykopów, należy zrobić uziem sztuczny. Najlepszym wyjściem mógłby być uziem fundamentowy.

Sam piorunochron, łącznie z pozostałymi składnikami instalacji odgromowej, powinien być złączony z istniejącą w domu główną szyną uziemiającą. Warto jest założyć piorunochron, gdyż przyniesie to poczucie bezpieczeństwa.