Na jakich budynkach musi być zamontowany piorunochron?

Jest urządzeniem, jakiego montaż może zapobiec niezliczonym przykrym konsekwencjom, jakie następują po wyładowaniach atmosferycznych podczas burzy. Słyszy się bardzo często o zniszczeniach sprzętu elektrycznego.
Czasem jest wymagane prawnie, aby piorunochron został zainstalowany.

Przynosi on poczucie bezpieczeństwa wszystkim domownikom, z tego też powodu przy budowie wolnostojącego domu, należy rozważyć jego zainstalowanie. W różnym szczeblu każdy dom wolnostojący może być wystawiony na uderzenia pioruna. Instalacja odgromowa musi być zamontowana, gdy wysokość budynku przekracza 15 metrów, natomiast jego powierzchnia jest większa niż 500 metrów. Piorunochron jest niezbędny przez prawo także w sytuacji, kiedy dom (zobacz projekty domów modułowych) jest pokryty materiałem łatwopalnym. Kiedy dom (zobacz domy segmentowe) jest umiejscowiony na wzgórzu lub w różnych lokacjach (szczególnie narażonych na uderzenie pioruna), także prawo wymaga instalacji piorunochronu.

[IMG=001butyHeppin4f214503d0fbb.jpg|L|W=184|ALT=Buty damskie, szpilki i czółenka wieczorowe
Piorunochron standardowy złożony jest z elementów przewodzących, jakie wyładowanie elektryczne odprowadzają do gruntu. Konstrukcja piorunochronu jest niezwykle łatwa a taki piorunochron jest złożony ze zwodów, przewodów odprowadzających energię elektryczną do ziemi i uziomów. Zwody są elementem, który zbiera energię z wyładowań elektrycznych. Są zwody sztuczne i mogłyby być to stalowe przewody ułożone na dachu. W tym przypadku będą sprawdzać się doskonale przewody z nierdzewnej stali albo miedzi. Grubość tego przewodu nie może być mniejsza niż 6 mm.

Zwody można by instalować wprost na powierzchni dachu wyłącznie wtedy, gdy pokrycie dachowe wykonane jest z niepalnych materiałów. Zwody, które zainstalowane są na dachu łatwopalnym zamontowane być powinny na specjalistycznych masztach, jakich długość powinna sięgnąć co najmniej 0,5 metra nad dachem.