O czym należy pamiętać przed pomalowaniem ścian?

Pomalowanie murów zalicza się do najbardziej podstawowych prac wykończeniowych, które są wykonywane zarówno w nowych wnętrzach, jak i przy remontach pomieszczeń w starszych budynkach.
Propozycja rynkowa jest bardzo bogata i osoby, które nie mają dostatecznej wiedzy nt. właściwości obecnych materiałów, mogą mieć spory kłopot z wyborem farby, która będzie najlepsza do konkretnych potrzeb.

Najczęściej na sklepowych półkach do malowania pomieszczeń do nabycia są Produkty, które są rozcieńczalne w wodzie. Zawierają one specjalistyczne spoiwo i główną różnicą pomiędzy nimi jest jego rodzaj. Mogą to być spoiwa organiczne albo mineralne. Spoiwo to łączy ze sobą inne elementy zawarte w farbie, czyli m.in. pigmenty czy rozpuszczalniki. Wśród farb zawierających spoiwo organiczne są m.in. farby dyspersyjne. W tym przypadku spoiwem są różnorodnego typu żywice, które odpowiadają za właściwości użytkowe. Do takiego typu produktów można zaliczyć farby (zobacz farby do malowania mebli kuchennych) między innymi akrylowe czy bardzo znane akrylowo-lateksowe.
farby

Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Farby mineralne to natomiast towary cementowe albo wapienne. Są one stosowane bardzo rzadko, zazwyczaj przez konserwatorów antyków albo sympatyków ekologii. Farby (zobacz farby do drewna na zewnątrz) strukturalne nakłada się przy użyciu wałka fakturowego i szpachlą. Przy użyciu tych farb nie ma potrzeby wypełniania drobnych ubytków. Można je również zmyć. Niezależnie od rodzaju farby, jaką chcielibyśmy użyć do pomalowania ścian, trzeba uprzednio mieć na uwadze parę rzeczy.

Najważniejsze jest właściwe przygotowanie ściany poprzez jej umycie oraz usunięcie poprzedniej warstwy. Przed nałożeniem nowej, powierzchnia musi być czysta i sucha.