Pianka poliuretanowa – nowy trend w izolacji dachów.

Izolacja poszycia dachowego to niezwykle istotny, lecz nieraz nie uwzględniany element przy budowie lub podczas renowacji domu. Właściciele nieruchomości często skupiają się na sfinalizowaniu budowy w jak najszybszym czasie i jak najmniejszym kosztem. Eksperci jednak są zdania, że wadliwe ocieplenie poddasza może prowokować straty cieplne nieruchomości dochodzące nawet do 25%. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim zasady fizyki. Gorące powietrze unosi się ku górnym częściom domu i powinno pozostawać tam jak najdłużej, izolacja dachu zaś ma tutaj istotne znaczenie.

budowa domu

Autor: Prince Roy
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualne trendy ponaglają inwestorów do szukania środków dających duże oszczędności w późniejszej, długoterminowej eksploatacji nieruchomości. Łączy się to nie tylko z nieodzownością ocieplenia fasady domu, ale i położeniem dodatkowej izolacji cieplnej w przestrzeni między stropem a pokryciem.

Nie zwlekaj – naciśnij ten link smartbox wrocław i ciesz się zawartymi tam świeżymi artykułami. Zapewne rozszerzą one Twą znajomość rzeczy na ten temat.

Najpopularniejszym materiałem docieplającym jest obecnie wełna mineralna, która posiada niski indeks przewodzenia ciepła, jest relatywnie łatwa w montażu i niepalna. Przy adaptacji poddasza możliwym materiałem do zastosowania jest również polistyren ekspandowany, zwykle zwany styrodurem, czyli styropianem o zadowalających właściwościach docieplających. Jednak najświeższe tendencje jednoznacznie wskazują, że przyszłość w ocieplaniu poszyć dachowych należy do pianek poliuretanowych. Pianki w zastosowaniach docieplających znane są już od wielu lat na zachodzie Europy i Ameryce. Do ich wielu zalet można doliczyć doskonałe właściwości izolacyjne, nieduży ciężar własny, znaczną wytrzymałość i prędkość montażu – cegły ogniotrwałe może być gotowa na średniej wielkości połaci w jedno popołudnie.

Natrysk pianki odbywa się przy udziale ekipy budowlanej dysponującej fachowym sprzętem i trwa stosunkowo niewiele czasu, ponieważ pianka sama przylepia się do powierzchni podczas natrysku i w szybkim tempie wypełnia wolne szczeliny wokół niej. Ta właściwość zapewnia deweloperowi lepszą skuteczność izolacji dachowej niż w przypadku zastosowania wełny czy styropianu. W zależności od właściwości danego typu pianki, kładziona warstwa powinna liczyć od 15 cm do ok. 25 cm. Jest to prawie o połowę mniej niż zalecana grubość wełny mineralnej przy zastosowaniu podobnych parametrów docieplenia.