Przez jaki czas należy składować różne firmowe akta?

W dowolnej korporacji musi panować porządek i nie idzie tu o to, że powinno być w każdym miejscu posprzątane. Trzeba dbać o to, żeby ład panował także u księgowej oraz w dziale zamówień oraz we wszystkich wydziałach w spółce.
Istotne jest, żeby dokumenty sprawnie przepływały w korporacji przez działy, jakich dotyczą.

buty

Autor: Robert Sheie
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo rachunkowość przechowuje wszystkie faktury. Dział odpowiedzialny za zamówienia, przechowuje całą dokumentację dotyczącą zamawianych produktów albo usług. Obrót dokumentów w firmie powinien się odbywać sprawnie. To właśnie głównie od tego zależy jakość usług proponowanych przez konkretne miejsce pracy. Istotne jest, aby wszyscy członkowie personelu w korporacji przestrzegali pewnych reguł, przykładowo zapisywali dokumenty w jednym końcowym miejscu czy też dodawali datę do nazwy akt. Jest to konieczne, aby zachować prządek w dokumentacji biurowej.odsyłam do witryny – (wejdź https://www.jeger.pl/pl/farby-do-mebli/230-jeger-rustic.html)Istotne jest też, żeby pracownicy tworzyli kopie dokumentów – to okaże się bardzo potrzebne w wypadku zaginięcia.

pieluchy

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby nie blokować miejsca archiwalnymi już dokumentami, warto pamiętać, przez jaki okres należałoby przechowywać różnego typu dokumenty. Dokumentację księgową zatem rejestry VAT, dokumenty (więcej w serwisie) sprzedaży i kupna należy składować przez okres 5 lat. Dokumentację powiązaną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych należałoby składować zgodnie z ustawą także przez okres pięciu lat od dnia ich przekazania w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego. Obowiązek przechowywania dokumentacji kadrowej wynika z kodeksu pracy.

Jak wynika z jego zawartości, pracodawca jest zobligowany do przechowywania dokumentacji powiązanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych w warunkach nie grożących uszkodzeniem albo zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*