Strawa liofilizowana – co to jest a także co wskazane jest o niej wiedzieć

Jej nazwę z trudem się artykułuje, co niekiedy wywołuje podejrzenia. Na początku używali jej amerykańscy żołnierze, choć technologię produkcji odkryli Indianie.
Żywność liofilizowana – ponieważ o niej mowa – współcześnie zdobywa coraz to ogromniejszą popularność wśród sportowców jak też turystów, ale nie jedynie.

drzwi

Autor: Comrade Foot
Źródło: http://www.flickr.com
Oświetlenie kuchenki

Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
Czym jest? Jakim sposobem powstaje? Czy dopuszcza się ją w ekologicznym przetwórstwie? Liofilizacja jest to proces suszenia przez mrożenie odkryty przez Indian Quechua kilkaset lat temu. Zauważyli oni, że pożywienie pozostawione w określonych warunkach (małe ciśnienie a także ujemna temperatura) oprócz tego, iż zamarza, to traci wodę, jaka jest odparowana.

Nie zwlekaj – jeżeli przypadł Ci do gustu ten tekst, to kompleksowy tekst (http://infinitex.pl/550-st-c/) da się też przejrzeć pod poniższym linkiem. Wiadomości stworzyliśmy dla Ciebie z chęcią.

W dzisiejszych czasach w warunkach przemysłowych tok liofilizacji usprawniają specjalne urządzenia. Jakie są plusy tej technologii? Po procesie liofilizacji pokarm dalej mieści ten sam zestaw białek, tłuszczu i węglowodanów jak też witaminy oraz substancje biologicznie czynne.

Kliknij ten link, a zobaczysz, że opublikowane tam wpisy z witryny (http://www.commaxpolska.pl/pl/c/Elektrozamki-trzpieniowe/2279261) zaciekawią te osoby, które zafrapowane są podnoszoną tutaj sprawą.

Produkty takowe są trendy pośród sportsmenów, a na samym początku korzystało z nich amerykańskie wojsko w trakcie II Wojny Światowej.

Kamera Sony Action Cam

Źródło: http://kamerynakask.pl/
Dziś osoby profesjonalnie zajmujące się sportem, czy podróżnicy ochoczo korzystają z gotowych, liofilizowanych potraw, ponieważ są zdrowe jak też równolegle szybkie w przygotowaniu. Zapakowania są leciutkie, łatwo je przewieźć. Wystarczy uzupełnić zawartość wodą i mamy gotowe danie.

Obecnie takie produkty są łatwiej dostępne dla wszystkich. Czasami warto przetestować je jako zdrową, wartościową pod względem odżywczym, alternatywę dla „chińskich zupek” choćby podczas górskich wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*