Do jakiego typu zadań służą tensometry? Co jest najbardziej istotne? O jakich sprawach pamiętać?

Tensometr jest czujnikiem, który służy do pomiaru naprężenia. Praktycznie jednak pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania oraz obliczenia naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny, jakim jest prawo Hooke’a.

Tensometry są często wykorzystywane również do pomiaru kolejnych wielkości nieelektrycznych, tego typu jak siła, ciśnienie lub masa. Najbardziej powszechne tensometry to oporowe, które zmieniają swoją rezystencję wraz ze zmianą wymiarów. Są jednak i inne tensometry, jakie wyróżniamy ze względu na budowę. Są to między innymi modele wężykowe, kratowe i zygzakowe.

Nie czekaj już – zweryfikuj propozycję (http://iltex.pl/produkty/produkty-zdrowotne/), którą dla naszych klientów przygotowaliśmy. Uwzględniliśmy wszystkie oczekiwania naszych konsumentów!

Czujniki takiego typu są najważniejszym elementem każdej z wag elektronicznych, ale i urządzeń do mierzenia sił ściskających oraz rozciągających.

Dość często jesteśmy w stanie je spotkać w układach automatyki, tam mamy konieczność wykonywania pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce czy platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju najczęściej daje się pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi Urządzeniami pomiarowymi możemy przeprowadzić pomiar mas czy dozowania surowców.
O zastosowaniu najlepszego typu tensometru będą decydować warunki i wymagania pomiaru które mają związek z materiałem albo kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika.

Ciekawy tekst? Zatem zapewne przypadnie Ci do gustu również informacja z www (http://www.sklep.labempire.com.pl/vx-200-vortex-mixer-z-glowica-combicup-230v,3,12167,513), który dla Ciebie przygotowaliśmy. Trzeba w niego kliknąć.

Tensometry mają wiele zalet.

przekrój - dziecko

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno są bardzo czułe a także dokładne, mają małe wymiary, są odporne na różne drgania i wstrząsy. Świetnie znoszą pracę w dość wysokich temperaturach oraz ciśnieniach, można je również umieszczać na powierzchniach zakrzywionych.