Z jakiego powodu należałoby na dachu naszego budynku zainstalować piorunochron?

O tym czy go zamontować, należy pomyśleć przy budowie budynku. W miejscu, gdzie uderzy piorun, napięcie może niezwykle wzrosnąć i sięgnąć nawet kilku setek milionów woltów. Moc takiego wyładowania może prędko wywołać zapalenie się budynku.
Warto na pokryciu dachowym zainstalować instalację odgromową zatem piorunochron.

mięso

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com

Szklany stolik

Autor: symmetry_mind
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz są przepisy, które nakazują instalację piorunochronów w budynkach mieszkalnych większych niż 15 metrów, oraz jakich powierzchnia przekracza 500 m2.

Uważasz, że wspomniane informacje są godne uwagi? Świetnie, więc z pewnością szczegóły tu sklep tytoniowy zamieszczone też Cię zaciekawią.

Również na domach zbudowanych z palnych surowców i przykrytych gontem albo trzciną, należy instalować instalacje odgromowe. Domy postawione na wzgórzach, również narażone są na wyładowania burzowe. Jeśli dom nie posiada sąsiadujących z nim zabudowań, wówczas też należałoby go wyposażyć w taką instalację. Daje to bezcenne poczucie bezpieczeństwa, kiedy w powietrzu wisi burza.

Jeżeli bardzo duża siła przyniesiona przez uderzenie pioruna nie będzie prędko odprowadzona do ziemi, wszystkie rzeczy, które będą w jej zasięgu będą uszkodzone lub ulegną zniszczeniu. Przed takim działaniem ogromnego wyładowania elektrycznego tylko piorunochron jest w stanie ochronić budynek. Zabezpieczenie takie posiada niezwykle prostą budowę oraz granulatory jest złożona ze zwodów sztucznych, przewodów odprowadzających oraz tzw. uziomu. Zwody sztuczne są to właściwie ułożone na pokryciu dachowym domu przewody metalowe. Mogłyby być one wykonane z miedzi lub ocynkowanej stali o grubości 6mm. Jeśli dom pokryty jest niepalnym surowcem, wówczas zwody układa się na mniejszych wspornikach wprost na dachu.

Jeżeli dach przykryty jest surowcem palnym, wówczas zwody montuje się na wspornikach wyższych – ok. 0,4m. Zwody naturalne są to złączone z piorunochronem elementy metalowe takie jak poręcze czy rynny. Przez nie siła elektryczna z pioruna odprowadzana jest bezpośrednio w ziemię.