Czym jest odzyskiwanie długów i jakie prawa przypadają dłużnikowi

Kredyty, „chwilówki” – coraz to więcej rodaków zadłuża się w różnych instytucjach. Wszystko będzie dobrze, tak długo jak spłacamy raty o czasie, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniążków na punktualne oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować roztropne decyzje? Czym jest windykacja i jakie są jej rodzaje? Na początek pragnę objaśnić, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornika.

należności

Autor: Daniel Deppe
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż główny ich cel wydaje się być ten sam – czyli odebranie zaległych funduszy, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach.

Jeśli prezentowany post okazał się dla Ciebie interesujący, to przeczytaj też ten udostępniony (https://mechanika-service.com/opony-do-maszyn-rolniczych) tu wpis – on również będzie godny zainteresowania!

Windykacja wierzytelności to typ mediacji między dłużnikiem a osobą czy instytucją, która udzieliła pożyczki (zobacz: windykacja wierzytelności firm). Zawżdy opiera się na negocjacjach. Windykator, reprezentujący konkretną osobę bądź firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika ( jak robi to komornik), tylko robi wszystko, by dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu w większości wypadków udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby oraz możności obu stron. W praktyce wygląda to tak, iż osoba potrzebująca odzyskać swe pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków pożyczający odzyskuje zaległe pieniążki pomniejszone oczywiście o prowizję. Jest to praktyczne, bo nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. W większości wypadków stosowane są dwa typy windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze, sądowa – kiedy windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna SAF SA skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wejdzie już egzekutor.

windykacja

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja pojednawcza, gdyż istnieje szansa, aby się dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze jest pamiętać, że zarówno wierzycielowi, jak i reprezentującej go jednostce windykacyjnej, finalnie zależy na odebraniu funduszy – będą więc robić wszystko, ażeby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach.

Czy po przeanalizowaniu tego zagadnienia posiadasz wątpliwości? Jeżeli tak, to wejdź tu i poznaj więcej informacji odnośnie przedstawianej problematyki.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Osoba zadłużona nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do domu.