Do jakiego typu zadań służy kompresor? Co to jest i w jaki sposób jesteśmy w stanie go podzielić? O czym nie zapominać?

Kompresor jest jednym z typów sprężarki. Jak wiemy, są one najlepsze do uzyskania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Tego rodzaju urządzenia mają bardzo dużo zastosowań, nie tylko w przemyśle, lecz również w gospodarstwie domowym, gdyż są składowymi tego rodzaju przedmiotów, tj.

wentylator (zobacz|sprawdź wentylator sufitowy) czy suszarka. Poznajmy lepiej kompresory, sprawdźmy jak można je podzielić?

kompresor

Autor: Mathilda Samuelsson
Źródło: http://www.flickr.com
Tak naprawdę ciężko wyliczyć wszelkie rodzaje spotykane na rynku, lecz jesteśmy w stanie określić najważniejszy podział. Jest więc kompresor wyporowy, jaki zwiększa ciśnienie poprzez zasysanie a także tłoczenie określonych objętości gazu w postaci następnych porcji. Tak się dzieje przy pomocy elementu, jaki znajduje się w części napędzanej. Do tej grupy zaliczymy modele śrubowe, tłokowe czy membranowe, lecz oczywiście to nie wszystkie, które można tu zaliczyć.

Czy podoba Ci się opisywany materiał? Jeżeli tak, to sprawdź jeszcze szczegóły na witrynie, ponieważ one też mogą być dla Ciebie bardzo wartościowe.

/J]

Kolejny typ – kompresory przepływowe mają inną zasadę działania działając na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Najistotniejszy w nich jest wirnik, jaki obraca się z dużą prędkością. To właśnie za jego sprawą spręża się powietrze. Tworzy ciśnienie od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Takie kompresory wykorzystywane są w instalacjach, w których najważniejszym czynnikiem jest spre natężenie przepływu.

Przepływowe modele są bardzo często promieniowe, diagonalne czy osiowe, choć podobnie, jak w poprzednim przykładzie, to nie wszystkie o których możemy wspomnieć. Na co dzień nie pamiętamy o ważnych zastosowaniach kompresora, ale to urządzenie bez jakiego trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu zadań.