Plusy i minusy oryginalnych części samochodowych i zamienników

Prawie każdy właściciel samochodu miał do czynienia z sytuacją, gdy którąś część trzeba było wymienić. Stajemy wówczas przed dylematem: jakiej jakości części nabyć? Bezpieczniejsze będą nowe, czy używane, oryginalne, czy niemarkowe odpowiedniki?

Ford Mondeo

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele zależy od stanu technicznego naszego auta, a także od posiadanych środków finansowych. Poszczególne części do samochodu mają odmienną cenę, lecz nie zawsze najlepiej jest decydować się na najtańsze rozwiązanie, gdyż może się ono okazać tylko pozorną oszczędnością. Jeśli mamy stosunkowo nowy samochód, rozsądnym pomysłem jest stosowanie nowych, oryginalnych części, szczególnie gdy zamierzamy w ciągu najbliższych lat sprzedać pojazd. Części z autoryzowanych stacji obsługi spowodują, że wartość pojazdu nie spadnie, a osiągi oraz bezpieczeństwo będą nadal na najwyższym poziomie. Nowe części to opcja odpowiednia dla osób, które nabyły samochód, do którego części z zasady są stosunkowo niedrogie. Części do Mondeo mk3, często wybieranego samochodu do codziennej jazdy, bezsprzecznie będą tańsze, niż podzespoły do samochodu kolekcjonerskiego jakiejś mało znanej marki. Jeśli jednak ktoś planuje nabyć nowe części wyłącznie dlatego, żeby nie stracić gwarancji na samochód, to trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż od 2004 roku dyrektywa unijna zezwala na nabywanie części zamiennych, pod warunkiem, że są one porównywalnej jakości i są w pełni bezusterkowe oraz pochodzą z pewnego źródła.

Jeśli wspominamy o zamiennikach, nie zawsze muszą one oznaczać gorszą jakość. Na przykład: zamienne części do Forda Mondeo mogą być równie dobre, jak oryginały oraz wywodzić się nawet z tej samej linii montażowej.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, to wejdź na adres tej podstrony i pod nim wyszukasz znacznie więcej rzetelnych informacji.

Różnią się tylko brakiem znaczka Forda, a ich cena jest nawet o 50% niższa. Takie zamienniki należą do najwyższej klasy. Odrobinę niższa klasa zamienników to elementy, wywodzące się z mniej popularnych firm, ale nadal mające certyfikaty jakości. Nabywając części do auta, należy unikać wszelkiego rodzaju podróbek marnej klasy. Chociaż ich cena jest niezwykle okazyjna, to mogą wywołać poważne uszkodzenia w silniku, narażając nas nie tylko na dodatkowe koszty reperacji, ale również na zagrożenie życia.

Ford Mondeo

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Roztropnie trzeba także dobierać części używane – jeśli nie umiemy ocenić ich jakości oraz oryginalności, na zakupy należy pójść z kimś potrafiącym nam doradzić. Streszczając: oryginalne części to odpowiednie rozwiązanie do nowych samochodów powszechnie nabywanych marek , szczególnie jeśli zależy nam na utrzymaniu najwyższej jakości, dobrej prezencji i wysokiej ceny pojazdu, zamienniki to wybór dla osób bardziej oszczędnych, ale należy kupować je ostrożnie, kierując się czymś więcej, niż cena.