Przeczytaj czym palić w kominku?

Kominek to marzenie wielu z nas. Kojarzy się z przyjemnymi chwilami, kiedy na zewnątrz nieprzyjemnie, my możemy ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba siedzenia wokół płomienia jest bardzo naturalna, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego prostymi słowami zdefiniować, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się wracać, kiedy tylko jest taka okoliczność. Jednak kominek to też szereg obowiązków, a najważniejszy z nich to kwestia, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,lecz mamy także inne rozwiązania. Wiadomo, nie bierzemy tutaj pod uwagę kominków gazowych, elektrycznych lub biokominków, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego możemy wybrać?

Zacznijmy od drewna, które jest najczęściej stosowanie. Jego główne plusy to dostępność i atrakcyjna cena. Co więcej, ma również dobry wpływ na środowisko, bo podczas jego spalania wydziela mniej uciążliwych związków niż na przykład takie materiały, jak olej opalowy czy węgiel kamienny. Popiół to jedynie trzy procent masy drewna, nie istnieją też kłopoty z utylizacją. Jednakowoż, trzeba mieć na uwadze, iż są różne rodzaje drewna, jedne gorsze, drugie trochę lepsze. Najważniejsze czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność i gatunek.

Kolejnym ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt zupełnie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, które nie mają w sobie substancji spalających. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury z trocin wydobywa się lignina, ona to po zmniejszeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety posiadają także inne

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

plus.

Masz spory kłopot z odszukaniem dobrego rozwiązania Twojego problemu? Z pewnością szybko pomoże Ci ta strona patenty.

Spokojnie przeznaczyć można je do dokładnego dozowania, są przy tym zupełnie bezpieczne, pozwalają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Ostatnie warte polecenia to pellety (pelety). Ich forma to cylindryczny granulat, który odznacza się średnicą poniżej 25 mm. Składają się z wiórek, trocin, ścinki i kory. Prasuje się je pod właściwym ciśnieniem, wytłacza do konkretnej średnicy i suszy. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie też przebiega dobrze, nie uwalniają się żadne toksyczne związki. Powstałe niewielkie ilości popiołu nadają się idealnie jako nawóz.

Jak widać każdy z tych rodzajów posiada swoje wady i zalety, jednakowoż każdy z nich jest godny polecenia. Trudno wskazać na jeden rodzaj, bo każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na .