Wymarzona kuchnia – w jaki sposób ją zaprojektować, żeby była przyjemna i użyteczna.

Mówi się, iż kuchnia to serce mieszkania. To tu spotyka się cała rodzina, ma posiłki, lub też na zwyczajne picie herbaty. To w kuchni kumuluje się cała pozytywna energia całej rodziny, bo kojarzy się z rodzinnym ciepłem, rewelacyjnym zapachem oraz życzliwą atmosferą. W każdym kuchennym pomieszczeniu muszą się znaleźć sprzęty, takie jak przykładowo kuchenka, czy toster, jednak to nie one sprawiają, ze wytworzenia unikatowej kuchennej aury.

wysokie krzesło

Autor: Max Wolfe
Źródło: http://www.flickr.com
Do tego w szczególności przyczyniają się meble, takie jak krzesła do kuchni, lub okrągłe stoły, takie jak np. w tym źródle – gustowne stoły okrągłe na Także małe elementy posiadają niemały wpływ w nadanie pomieszczeniu osobowości, klasy oraz atmosfery. Najistotniejsze jest jednak to, by mieszkańcy korzystający z kuchni umieli się w niej odnaleźć. Dużo łatwy, bo rynek jest niezwykle bogaty, co nie wyklucza tego, że każdy konsument ma możliwość wybrać coś dla siebie.

przy okrągłym stole

Autor: ▓▒░ TORLEY ░▒▓
Źródło: http://www.flickr.com

Wymienić można na przykład kuchnię tradycyjną, czyli urządzoną w jednym stylu. Trzeba spojrzeć w szczególności na stylistykę regionalną. Wtedy to każdy detal buduje konkretną całość. Kolejnym przykładem zaprojektowania przestrzeni kuchennej jest kuchnia awangardowa, czyli w szczególności sztuczne tworzywa (Wtrysk tworzyw sztucznych) i czynnik przewodni – tymczasowość.

Innymi przykładami aranżacji pomieszczenia kuchennego są: proste formy oraz minimalizm. Pomimo tego, iż oba przykłady są bardzo podobne, to jednak różnią się kilkoma aspektami. Kuchnie z prostotą szukają natchnienia poza klasycznymi meblami kuchennymi, natomiast minimalizm jest przejrzysta i zrozumiała, jednakże z pewnością jest ona nowoczesnemu człowiekowi najbliższa, nawet mimo zimna, które charakteryzuje stylistykę minimalistyczną. Kuchnię trzeba jednakże zaprojektować z głową, oczywiście, iż ma być przyjemna dla oka, ale jednocześnie musi być funkcjonalna i wygodna oraz dostosowana do liczby ludzi jej używających, a zasadniczo stylistykę, pomimo tego, że niezwykle ważna to mniej ważna niż wspomniana już użyteczność. Chociaż logiczne jest, że w przyjemnej kuchni na pewno przyjemniej się siedzi.