Przepyszny napój, który podbił serca Europejczyków, czyli skąd wzięła się czekolada oraz kiedy odkryto jej ogromny potencjał

Zarówno dzieci jak i dorośli kochają czekoladę. Każdy z nas wybiera inny rodzaj czekoladowych słodkości, ale ich wspólnym składnikiem jest kakao, które istnieje w kulturze od wielu wieków. O historii czekolady można mówić bardzo długo, bowiem sięga ona wiele wieków wstecz.

ciasto czekoladowe

Autor: Hiroshi Yoshinaga
Źródło: http://www.flickr.com
Początków czekolady możemy poszukiwać w cywilizacji Majów. Ważne osobistości raczyły się bardzo smacznym napojem, jakim była czekolada z pianką.

Jeżeli pragniesz poszerzyć swą wiedzę w tej tematyce, to czytaj tu wywóz odpadów Warszawa następne wiadomości. Należy wejść w poniższy link.

Przodkowie Indian przyrządzali nieziemski napój z przetartych ziaren kakaowca tudzież mieszali je z wieloma przyprawami. Tak samo kakao jak również przygotowywana z niego czekolada ma swoje korzenie w Ameryce, stamtąd też przywędrowała paręset lat później do krajów europejskich. Z początku indiański napój niezbyt smakował odwiedzającym Amerykę europejczykom, jednakże parę lat później docenili jego ogromny potencjał. W Hiszpanii zaczęło próbować nowych sposobów na przygotowywanie czekolady- rozpuszczając kakao we wrzątku i mieszając z cukrem. Pyszna mikstura była dostępna tylko dla hiszpańskiego dworu i przez wiele lat czekolada pitna a także przepis na nią były dostępne tylko dla niewielkiego grona osób.

Gdy przyszedł dzień, w którym wykradziono przepis na czekoladę, historia czekolady w zupełności zmieniła swój bieg. Czekolada była niezwykle popularna na europejskich dworach. Przyrządzano ją na wiele sposób, a każde spotkanie towarzyskie musiało odbyć się w towarzystwie gorącej filiżanki tego niesamowitego napoju. Z biegiem lat powstawały coraz ciekawsze przepisy, a technika umożliwiła wykorzystywanie ziaren kakaowca na dużo innych sposobów. Dzisiaj, bardzo ciężko jest znaleźć osobę, która nie lubi wyrobów z czekolady. Każdy z nas ma jednak odmienne gusta i upodobania, dlatego właśnie do czekolady dodaje się różnego typu przyprawy, bakalie lub różni się ona zawartością kakao. Dodatkowo, gorzka czekolada w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na nasz organizm oraz likwiduje zmęczenie. Dobrze jest więc dla poprawy nastroju i zdrowia ulec czasami pokusie i wypić gorący napój czekoladowy.

czekoladki

Autor: Bodo
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle mówi się o negatywnych skutkach jedzenia czekolady. Kakao jest jednak składnikiem, który obecny jest w kulturze od dawien dawna – -> przeczytaj na stronie. Wiele lat temu doceniono moc czekolady i jej właściwości, z których możemy skorzystać też dziś, ciesząc się jej wyśmienitym smakiem.