W dzisiejszym świecie istnieje sporo profesji, o jakich nie każdy zdaje sobie sprawę.

Jedną z nich jest aktuariusz. Wiele osób nie jest zorientowanych, czym trudni się osoba z powyższym fachem. W związku z tym – wyjaśnijmy.
Zawód aktuariusza jest aktualnie niezmiernie znaczący. Dlaczego? Nade wszystko z tego względu, iż zatrudniają go głównie firmy ubezpieczeniowe, jakie odgrywają dużą rolę w naszym życiu, gdyż to dzięki nim otrzymujemy wsparcie gotówkowe w razie wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Aktuariusz jest niepodważalnym fachowcem, jeśli chodzi o matematykę finansową i ubezpieczenia. Dzięki jego wiedzy, a także umiejętnościom wyliczane jest ryzyko wypadków losowych oraz powiązana z nimi wielkość składek ubezpieczeniowych. Ciąży na nim nad wyraz duża odpowiedzialność, jaka ma wpływ na przyszłość wielu z nas.

Aktuariusz nie jest jednak wyłącznie specjalistą w kalkulowaniu ryzyka, albowiem jego rolą jest również tworzenie tablic wymieralności lub wyznaczanie rezerw finansowych. Poza tym do pakietu jego obowiązków należy także wycena określonych produktów ubezpieczeniowych, wycena opcji odnoszących się do ekspozycji na ryzyko lub sprawdzanie aktywów.

Przedstawiany wątek opisuje niezwykle ciekawe tematy – jeżeli chcesz poznać zbliżony materiał, zobacz śmiało to źródło (http://merservice.pl/uslugi/outsourcing/).

Jednak firmy ubezpieczeniowe to nie wyłączne miejsce pracy aktuariuszy. Mogą oni znaleźć posadę we wszystkich instytucjach finansowych, w których konieczni są spece od obliczania ryzyka, tak więc m.in. w placówce pracującej nad planami emerytalnymi. Tutaj także ich usługi są wymagane, bowiem też należy właściwie ustalić wysokość składki, aby mogła bez problemu wystarczyć na pokrycie wszystkich zobowiązań (zobacz też: link do serwisu) .

Dobrze jest posiadać wiedzę dotyczącą aktuariuszy, albowiem aktuariusz to fach nadzwyczaj ważny na dzisiejszym rynku pracy. Jeśli natomiast chciałbyś zostać aktuariuszem, powinieneś ukończyć studia wyższe, na których zdobędziesz należytą wiedzę i umiejętności. Dodatkowo można zainwestować w odpowiednie szkolenia, by podnieść swoje kwalifikacje i bez problemu znaleźć pracę. Konieczne jest też pozytywne zaliczenie egzaminu aktuarialnego, który organizowany jest przynajmniej dwa razy w roku i 2-letnia praktyka pod okiem doświadczonego już aktuariusza, a także – o czym absolutnie należy pamiętać – pełna zdolność do czynności prawnych.