Jakiego rodzaju obuwie wspinaczkowe kupić na start?

W internecie jest cała masa zdań na ten temat. Prawie każdy, kto posiada buciki wspinaczkowe ma jakieś zdanie na ten temat.
Pierwsza kwestia to rodzaj buta, czyli jednym słowem tzw. geometria podeszwy.

lampy

Autor: stevendepolo/ flickr.com
Remont pokoju   slider

Autor: Qde Pejorian
Źródło: www.flickr.com
W największym stopniu profesjonalne buciki, przeznaczone na trudne drogi mają asymetryczny profil – są naginane do środka. Dla osoby debiutującej byłoby to morderstwo dla stóp. Pierwsze buciki muszą być symetryczne albo względnie nieznacznie asymetryczne. Dzięki temu stopa znajdzie się w naturalnym położeniu, natomiast duży paluch także będzie w miarę komfortowym miejscu. Na ogół są one dość sztywne, co upraszcza trzymanie się na stopniach. Nie są oczywiście za bardzo precyzyjne na niedużych krawądkach lecz przecież cały czas mowa o jednostkach, które zaczynają.

Zaciekawił Cię ten opis? Jeżeli tak, to wejdź do kolejnego artykułu i czytaj dalej płyty z plexi o tym, co najbardziej Cię ciekawi.

Komfortowe symetryczne buciki są także najlepszym rozwiązaniem na panel, nawet dla osób w wyższym stopniu zaawansowanych.

Druga i chyba kluczowa rzecz to dobranie odpowiedniego rozmiaru bucika. Nigdy nie wolno słuchać „uniwersalnych” opinii, iż but wspinaczkowy powinien być bardzo ciasny, tak najlepiej ze dwa numery mniejszy od zwyczajnego obuwia. Buty powinny być komfortowe, tak aby móc się radować wspinaczką a nie rozmyślać jak to strasznie uciska. Komfortowe buciki Rock Pillars to oznacza ściśle dolegające, nie zbyt luźne ale nie takie ciasne żeby bolało. Rozmaite modele posiadają różnie wyprofilowane zapiętki, jedne bardziej wypukłe, inne bardziej płaskie.

Nie napomykam już o różnych kształtach samej stopy. Z tego powodu nie ma modelu buta perfekcyjnego dla wszystkich. Niestety buty wspinaczkowe trzeba kupować samodzielnie oraz dokładnie mierzyć.