kiedy używamy stal w Katowicach?

Stal zaliczamy do jednych z w najwyższym stopniu wytrzymałych materiałów których używamy w przemyśle oraz budownictwie a nawet w chirurgii. Mimo wynalezienia odmiennych, tak samo mocnych surowców jej popularność nie słabnie. Prawdopodobnie jest to podyktowane uniwersalnością użyć. Generalnie gdy myślimy o tym tworzywie, staje nam przed oczyma zapewne budowa naszego domku, bowiem stali w nim niechybnie dużo. Pierwszy z brzeżku producent konstrukcji stalowych proponuje dla przykładu stalowe ramy więźby dachowej.

konstrukcje stalowe

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Dobra firma proponuje nie tylko sam produkt ale również fachowców jacy potrafią owe konstrukcje na miejscu wybudować albowiem spawanie stali jest sprawą trudną. Wprawdzie oprzyrządowanie do tego celu nie jest właściwie skomplikowane, cała trudność polega jednak na dostosowaniu metody łączenia do typu materiału oraz funkcji jakie ma spełniać konstrukcja.

Producent konstrukcji stalowych winien zwrócić uwagę na szczegóły. To szczególnie ważne wówczas kiedy stal będzie fragmentem budynków, przykładowo zrobione ze stali dźwigary podtrzymujące całą konstrukcję budynku.

Ale surowiec ten nie musi nam się kojarzyć wyłącznie z wielkimi konstrukcjami, tak samo dobrze nadaje się on jako tworzywo dzieł sztuki. W USA wykonano w latach sześćdziesiątych monument zrealizowany w całości z tego surowca, był to monstrualny łuk stworzony na podobieństwo łuków triumfalnych znanych z przeszłości.

stal

Autor: Lester Guijarro
Źródło: http://www.flickr.com

Producent stalowych konstrukcji który podjął się zrealizowania tego projektu stanął przed olbrzymim problemem (zobacz konstrukcje stalowe Śląskie), ramiona pomnika bowiem musiały do siebie pasować perfekcyjnie.

Trudność polega jednak na tym, że surowiec ten jest podatny na wahania temperatur (w niewielkim stopniu kurczy się albo poszerza zależnie od temperatury która panuje w otoczeniu). Trzeba zatem było na etapie projektowania wskazać, jakie konkretnie w tym wypadku będą to zmiany oraz je poprawnie uwzględnić w obliczeniach (a były to zmiany poziomu setnych milimetra). Ten właśnie przypadek pokazuje jak ogromnie istotna jest dokładność z jaką producent (sprawdź to producenci konstrukcji stalowych) konstrukcji stalowych musi realizować swe produkty by były one bezpiecznymi. Konstrukcje takowe muszą być nie tylko solidne ale częstokroć również estetyczne.