Typy oraz modele wodomierzy – co pożądane byłoby o nich wiedzieć i który wodomierz wybrać?

Oferta wodomierzy jest aktualnie niezmiernie zróżnicowana, na rynku odnajdziemy niemało różnych modeli i rodzajów wodomierzy, jakie odróżniają się od siebie sporymi parametrami technicznymi. To sprawia, że nie zawsze bezproblemowo nam wybrać stosowny, optymalny wodomierz, jaki zrealizuje nasze oczekiwania.

By wybrać odpowiedni wodomierz, wypada nie jedynie zorientować się w cenach i typach wodomierzy, ale też w warunkach eksploatacji, rodzaju instalacji wodnej lub sposobach realizowania pomiaru. A co należałoby wiedzieć na temat samych wodomierzy?
licznik

Źródło: flickr.com
Aktualnie najpopularniejszym typem wodomierzy są wodomierze mechaniczne, które dzielą się na wodomierze mokre i suche- wodomierze jednostrumieniowe od BMeters. Charakteryzują się one niezwykle stosowną jakością, są wyposażone w wirnik, który wprawiany jest w ruch obrotowy poprzez przepływającą wodę. Dzięki temu pokazuje on bieżący stan zużycia. Ze względu na sposób, w który przesyłany jest ruch wirnika do liczydła, wodomierze te możemy podzielić na następne dwa typy – wodomierze suchobieżne oraz mokrobieżne. Istnieje też rozdzielenie wodomierzy ze względu na kształt wirnika, są to wodomierze śrubowe oraz skrzydełkowe.

Wodomierze skrzydełkowe zazwyczaj stosuje się do niedużych instalacji, a śrubowe posiadają zastosowanie w razie większych, w związku z tym wykorzystuje się je na ogół w przemyśle. Mało tego wodomierze skrzydełkowe dzielą się też na wodomierze jednostrumieniowe i wielostrumieniowe. Wodomierze wielostrumieniowe posiadają wirnik z dodatkową osłonką, która powoduje rozbicie strumienia, i co za tym idzie, napływ wody znacznie mniejszymi strumieniami- więcej wodomierzy wielostrumieniowych na bmeters.plwodomierze jednostrumieniowe mają wirnik bez osłonki, woda dopływa więc jednym, dużym strumieniem.

Zarówno wodomierze wielostrumieniowe, jak również jednostrumieniowe bez problemu znajdziemy w ofercie sklepów, jakie mają tego rodzaju sprzęt. Pożądane byłoby zapoznać się z propozycją sklepów internetowych, bowiem to oczywiście one mają największą i w największym stopniu rozbudowaną propozycję. Z pewnością w asortymencie odkryjemy optymalne wodomierze, które spełnią nasze oczekiwania.