Jakiego rodzaju dokumenty są konieczne podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt.

Droga jaką będzie musiał pokonać potencjalny posiadacz mieszkania wcale nie jest łatwa, zwłaszcza jeżeli chce się przy tym posiłkować kredytem.

Lecz nawet przy zakupie za gotówkę od pewnych rzeczy się nie ucieknie, tyle że się nie będzie miało do czynienia z bankami. A że banki mają swoje wymagania względem kredytobiorców, to trzeba im przynieść szereg dokument (zobacz: więcej info)ów związanych z zarobkami i znalezioną nieruchomością. Przede wszystkim konieczne będzie dostarczenie zaświadczeń o zarobkach, na podstawie których zostanie obliczona kredytowa zdolność. Weryfikowana jest również historia wcześniejszych kredytów w BIK, aby całościowo ocenić wiarygodność potencjalnego klienta. Jeśli z tym wszystkim nie będzie problemów, to kolejnym krokiem będzie kupowany lokal.

sprzedaż

Autor: Filip Maljković
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku mieszkania z rynku wtórnego niezbędny jest operat szacunkowy Bielsko, informujący o tym, ile ono jest rzeczywiście warte . Wykorzystując ten dokument bank określi największą kwotę kredytu, jaka będzie dokument (happytree.com.pl/) do otrzymania, przede wszystkim będzie tu chodzić o zabezpieczenie na hipotece. Wycena musi być wykonana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, niektóre banki dodatkowo wymagają, żeby rzeczoznawca Bielsko-Biała znajdował się na ich wykazie . Obecnie sporządzenie takiego operatu kosztuje kilkaset złotych, a czas czekania na dokument zależy w dużym stopniu od tego, ile pracy będzie miała osoba która go robi.

Przy niewielkich kwotach kredytu czasami banki stosują prostszą procedurę, czyli wartość mieszkania jest szacowana w przybliżeniu przez ich specjalistów.