Jak wybrać kapelę muzyczną na uroczystości weselne?

Zespół muzyczny pełni dużo funkcji. Nie tylko gra na sali weselnej, lecz także towarzyszy wyprowadzeniu młodej panny z mieszkania oraz często tworzy akompaniament do innych lokalnych tradycji, takich jak dla przykładu wykupywanie panny młodej.

link do strony

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com
Zespół musi mieć w swoich szeregach wodzireja, który potrafi nakłonić weselników do zabawy. Animatorskie talenty są też niezbędne w czasie oczepin, kiedy to ktoś z kapeli prowadzi zabawy powiązane z tą tradycją weselną. Wybór kapeli jest ważnym zadaniem, dlatego że od tej decyzji zależy dobra zabawa weselników.
Należy wybierać zespół, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu wesel. Wtenczas mamy gwarancję, iż lider rozpocznie w odpowiedniej chwili pierwszy taniec, poprosi weselników do podniesienia toastu, bądź też wypicia „gorzkiej wódki”. Bardziej doświadczeni muzykanci posiadają w swym repertuarze ludowe przyśpiewki, dzięki jakim zachęcą gości do wspólnych śpiewów. Warto poprosić znajome pary, które niedawno brały ślub o polecenie orkiestry i użyczenie płyty (zobacz: płyta hips) z wesela, na której dobrze widać styl muzyczny, zdolności wokalne i sposób zapraszania do zabawy weselników. Jeśli nie mamy takiej możliwości należy poprosić wybrany zespół o audiowizualny rejestr prowadzonych imprez. Większość zespołów na pewno dysponuje tego typu nagraniami. Wizytówka zespołu muzycznego dużo mówi o nim samym, obejrzyj ją dokładnie.

Nim podpiszemy umowę z grupą powinniśmy zaakceptować repertuar, poprosić o przygotowanie wybranego kawałka na pierwszy taniec i określić zestaw zabaw.