Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

W dzisiejszych czasach nie brakuje ludzi z wyższym wykształceniem. Nierzadko czyta się, że w naszym kraju mamy znacznie więcej osób z dyplomem, niż w pozostałych państwach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda - prawdziwa sytuacja jest odrobinę przesadzona.


W naszym kraju obecnie jest mniej więcej trzydzieści dziewięć procent ludzi z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Europy nie jest to wynik rewelacyjny. W niektórych państwach zdarza się, że połowa ludności posiada wykształcenie wyższe. Za przykład możemy wziąć Irlandię, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent. (oferty pracy bolesławiec)
praca jako recepcjonistka i portier
Redaktor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce także mamy dzisiaj taką sytuację, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż pracowników fizycznych. W Polsce nierzadko osoba z dyplomem wyższej uczelni ma dużo mniejsze szanse znalezienia dobrej pracy, niż pracownik fizyczny. Najgorzej jest pośród absolwentów kierunków humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. W sytuacji kiedy uda im się znaleźć pracę, często jest to praca bardzo nisko płatna, często kompletnie nie mająca nic wspólnego z wyuczonym zawodem. (oferty pracy gliwice)

Liczni socjologowie pracują na infolinii, czy w pozostałych branżach tego typu, gdzie nie można wykorzystać nabytej podczas studiów wiedzy. W takiej sytuacji ciężko wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach z reguły nie znoszą wykonywanego zawodu.


Polska jest krajem, gdzie dużo lepiej żyją fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “oferty pracy bytom” i zobaczyć jakie są wynagrodzenia w takich zawodach. Spawanie jest nierzadko ciężką pracą, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. Przy spawaniu zwykle stosuje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia lukę między łączonymi częściami. Zajęcie takie wymaga wielu informacji z dziedziny materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnych materiałów. Istnieje bardzo dużo , gdzie można nauczyć się spawania. Można zastanowić się nad zrobieniem takiego kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć opłacalną pracę. Ludzi posiadających określony fach w ręku ciągle poszukuje się na rynku pracy.
18-02-05 13:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.