Czym jest odzyskiwanie długów i jakie prawa przypadają dłużnikowi

Kredyty, "chwilówki" - coraz to więcej rodaków zadłuża się w różnych instytucjach. Wszystko będzie dobrze, tak długo jak spłacamy raty o czasie, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniążków na punktualne oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować roztropne decyzje? Czym jest windykacja i jakie są jej rodzaje? Na początek pragnę objaśnić, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornika.

należności
Redaktor: Daniel Deppe
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż główny ich cel wydaje się być ten sam – czyli odebranie zaległych funduszy, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach.

Jeśli prezentowany post okazał się dla Ciebie interesujący, to przeczytaj też ten udostępniony (https://mechanika-service.com/opony-do-maszyn-rolniczych) tu wpis - on również będzie godny zainteresowania!

Windykacja wierzytelności to typ mediacji między dłużnikiem a osobą czy instytucją, która udzieliła pożyczki (zobacz: windykacja wierzytelności firm). Zawżdy opiera się na negocjacjach. Windykator, reprezentujący konkretną osobę bądź firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika ( jak robi to komornik), tylko robi wszystko, by dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu w większości wypadków udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby oraz możności obu stron.

Ten materiał opisuje bardzo atrakcyjne tematy, zatem jeśli masz chęć zgłębić przedstawiany temat dokładniej, przeczytaj też to opracowanie (http://centrumjakosci.pl/).

W praktyce wygląda to tak, iż osoba potrzebująca odzyskać swe pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków pożyczający odzyskuje zaległe pieniążki pomniejszone oczywiście o prowizję. Jest to praktyczne, bo nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. W większości wypadków stosowane są dwa typy windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze, sądowa – kiedy windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna SAF SA skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wejdzie już egzekutor.


Dodatkowe wiadomości

Czym będzie się różnić administrowanie od zarządzania obiektami, dlaczego zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy będzie takie opłacalne.

budynek
Redaktor: Dennis Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy wielorodzinny budynek musi być zarządzany w odpowiedni sposób. W starszym budownictwie będą to przeważnie spółdzielnie, jakie będą się zajmować administracją całego osiedla. One organizują sprawę czynszów, określają zakres niezbędnych do realizacji remontów i je robią. W nowo stawianych budynkach przeważnie zamiast spółdzielni są wspólnoty mieszkaniowe, powstają one w oparciu o przepisy prawne w momencie, w którym sprzedane zostanie pierwsze mieszkanie z konkretnego budynku.

windykacja
Redaktor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Dla dłużnika zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja pojednawcza, gdyż istnieje szansa, aby się dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze jest pamiętać, że zarówno wierzycielowi, jak i reprezentującej go jednostce windykacyjnej, finalnie zależy na odebraniu funduszy – będą więc robić wszystko, ażeby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Osoba zadłużona nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do domu.
20-06-17 08:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.